301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Temmuz 2019 - Pazar 19:14
 
YENİ ORDUSPOR'DAN SON AÇIKLAMALAR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile yaşanan gerilimin ardından Yeni Orduspor Kulübü bir açıklama yayınladı. Başkan Güler’le aralarında geçen diyalogları açıklayan Yeni Orduspor’un yaptığı açıklama şöyle;
Spor Haberi


Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile yaşanan gerilimin ardından Yeni Orduspor Kulübü bir açıklama yayınladı. Başkan Güler’le aralarında geçen diyalogları açıklayan Yeni Orduspor’un yaptığı açıklama şöyle;

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ basın bildirisine ilişkin cevaplarımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Özellikle son 1 haftadır ortaya çıkan bu kötü tabloyu kamuoyunun daha iyi anlayabilmesi için öncesine gitmek gerekmektedir. 

BŞB Başkanı Sn. M. Hilmi GÜLER ile kulüp temsilcilerimiz arasında geçen görüşmelerin içeriğini, yaşananları, konuşulanları ortaya koymak bu nedenle önem arz etmektedir. Çünkü konu özellikle kamuoyunu çok yakından ilgilendiren bir konudur. Süreci taraflar hakikatle anlatmak , kamuoyu da meseleyi tüm gerçekliğiyle bilmek zorundadır. 

Özellikle BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN masa başında hazırlanan, her türlü hakikatten uzak , tamamen soyut, hakaret ve iftiraya varan açıklamaları karşısında artık bu elzem olmuştur. Birilerinin hesabı, planı , programı, kendi özel ajandası olabilir. Bizim yok. Onun için açıklamalarımız tarafların hakkına girmeden, şahitleriyle birlikte aşağıda tek tek tüm ayrıntısıyla yapılacaktır. 

1- Öncelikle şu bilinmelidir ki Yeni Orduspor Kulübü, tüm alt yapı branşı olmak üzere , alt yapı takımlarında da başarılı olan, Ordu merkezde faaliyet gösteren tek profesyonel futbol kulübüdür. Kulüp bu faaliyetlerini tek başına Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle sürdüren bir kulüp değildir. Kulübün giderlerinin yaklaşık % 50 si yönetim kurulu üyelerinin destek ve gayretleri ile, %30 u TFF den gelen destek ödemeleri ile, % 20 si ise Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle karşılanmaktadır.

2-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ geçmiş dönemde bu desteğini sponsorluk ücreti ve personel gideri olarak yapmakta iken Sn M. Hilmi GÜLER döneminde şu an itibariyle maddi manevi hiçbir destek almamıştır. Hatta taraflarca yazılı bir sözleşmeye bağlanmış, vadesi geçmiş ve geçen döneme ait olan ve yine şahitler huzurunda BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI Sn Hilmi GÜLER’in de söz verdiği ve kabul ettiği sponsorluk ücretinin bir kısmıda kulübümüze hala ödenmemiştir. Bu sebeplerle Yeni Orduspor kulübü bir takım çevrelerin kasıtlı söylemlerinin aksine sadece Belediyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmemektedir. Örneğin tesislerinin kira bedeli, futbolcu malzemeleri, su, doğalgaz, elektrik ücretleri, çim sahanın bakımı , her gün çıkan yemek ve iaşe bedelleri, otobüs kiralama, kamp v.s. ücretlerinin hepsi kulüp yöneticilerinin gayreti ve sağlanan gelirler ile karşılanmaktadır. 

Ancak şu da bir gerçektir ki Anadolu kulüpleri Belediyelerin maddi ve manevi desteği olmadan güçlü yürüyemezler. Bu destek yakın zaman da Belediye Başkanımız Sn. Enver Yılmaz olmak üzere, Sn Seyit Torun, Sn. Fikret Türkyılmaz ve rahmetli Sn Kazım Türkmen başkanlarımız zamanında hep olmuştur. 

Hatta günümüzde yazılı ve görsel basında görüldüğü üzere Hatay BŞB Başkanı , Erzurum BŞB Başkanı, Gaziantep BŞB Başkanı, Nevşehir Belediye Başkanı gibi bir çok belediye başkanı ilin profesyonel takımlarına çok ciddi destek vermektedir. 

Onun için profesyonel kulüpler yönetilmesi zor, ağır ödemeleri olan , fedakarlık isteyen işlerdir. Bunu mali açıdan çok güçlü insanların yönettiği büyük kulüplerin yaptığı yardım kampanyalarından da anlamak mümkündür. 

3-Bu sebeple ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ tarafından kasıtlı olarak yapılmak istenen; ciddi harcamalar için fedakarlık yapan insanların bu emek ve gayretini bilmeden , görmeden masa başında hazırlanan bir basın bildirisi ile yok sayma , şaibeli hale getirme gayretidir. Bu kul hakkına girmektir, bu kamuoyuna oynamaktır. Oysa kamuoyu, bazı kasıtlı çevrelerin taraflı, kasıtlı beyan ve yorumlarının aksine kimin ne olduğunu gayet iyi bilmektedir. 

Oysa bu açıklamaların çok öncesinde BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ tarafından yıllarca eğitim kurslarına katılarak yetiştirilmiş alt yapı hocalarının belediye bünyesine alınarak zabıta , itfaiye eri yapılması, alt yapı tesislerinin anahtarının alınması , sertifikalı malzemeci, masör gibi personelin alınarak zabıta yapılması, BELEDİYE BAŞKANLIĞININ soyut cümlelerden oluşan basın bildirisi yanında daha somut, daha gerçek vakıalardır. Geldiğimiz noktada kulübün geçen yılların tecrübesiyle oluşan bu muazzam sisteminin yıkılması, dağıtılması kimi menfaat çevrelerini mutlu etse de uzun vadede şehire yapılmış en büyük haksızlıktır. Bunun resmi sorumluları yıllar boyunca bu işin faili olarak anılacaktır. Asıl sonuç onlar adına üzüntü vericidir. Daha üzüntü veren şey de bu yapılanların bir kaç kişiye karşı duyulan şahsi ve siyasi hesaplaşma saikiyle yapılmasıdır ki basın bildirisinde bahsi geçen asıl ilkel ve amatör olan tavır budur.

4- OYSA BÜYÜKŞEHİRİN BASIN BİLDİRİSİ , 15 GÜN ÖNCE YAPILAN GÖRÜŞMEDE, BELEDİYE BAŞKANI SN. M. HİLMİ GÜLER’in beyanlarıyla çelişmektedir. Şöyle ki; 

BŞB Makamında , (Spor Daire Başkanı Recep Kara , özel kalem müdürü Mehmet Altun’un da şahitliğinde) yapılan görüşmede , Sn. M. Hilmi GÜLER ‘ e hitaben, kulübü kendisine bırakabileceğimizi, istiyorsa tüm mali ödemelerin kendi belirleyeceği biri tarafından yönetime yazılarak takibini yapabileceği, yönetime , özel kalem müdürü, orbel genel müdürü, spor daire başkanı ya da belirleyeceği kişileri yazabileceğini ifade ettik. Alt yapı tesisinin anahtarının alınmasının, hocaların masör ve malzemecinin çağrılmasının doğru olmadığını , transfer dönemi nedeniyle yapılan harcamalar için geçen seneden kalan sponsorluk ücretinin bu hafta içinde ödenmesi gerektiğini söyledik. 

Orduspor’la birleşme sürecinde arkadaşların iyiniyet ve fedakarlıkla yol yürüdüğünü, kulüp ismi , logo konusunda mutabık kalındığını federasyon nezdinde takip edildiğini söyledik.

SN. M. HİLMİ GÜLER’İN TÜM BU MESELELERE CEVABI ŞU OLMUŞTUR.

Siz varken, başkan veya yönetime adam vermeye gerek duymuyorum , size güveniyorum demiştir. 

Alt yapı tesislerindeki anahtarın yanlışlıkla alındığını , alan kişiler hakkında soruşturma açılacağını ifade etmiştir, 

Kuruma çağrılan personeli geri göndereceğini söylemiştir, 

Sponsorluk ücretini önümüzdeki hafta yatıracağına söz vermiştir , 

Formanın ön yüzüne Ordu Büyükşehir yazısının yazılmasını, 

Daha sonra duruma göre nakdi yardım yapacağını beyan etmiştir.

TÜM BU SÖZLERİN TAKİBİNİ YAPMAK ÜZERE SPOR DAİRE BAŞKANI SN. RECEP KARA’ YI GÖREVLENDİRMİŞTİR. KENDİ ÇALIŞANLARI OLAN, GEREK RECEP KARA GEREKSE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ MEHMET ALTUN BU KONUŞMALARIN ŞAHİTİDİR.

5-Tüm bu sözleri veren ORDU BŞB Başkanı Sn M. Hilmi GÜLER ile görüşmeyi yaptıktan sonra taraflar gayet iyi bir şekilde ayrılmıştır. Sonrasında Sn. Recep Kara üzerinden süreç takip edilmiş profesyonel takımın 2 yardımcı hocasının dışında hiçbir söz yerine getirilmemiştir. Bu hocalar da daha sonra Sn . M. Hilmi GÜLER’in talimatıyla geri çağrıldığı tarafımıza bildirilmiştir. 

Bunun üzerine yaklaşık 5 gün önce Sn M. Hilmi GÜLER ile yapılan telefon görüşmesinde ; 

kulübe hiçbir konuda destek vermeyeceğini, bahsi geçen konuları yerine getirmeyeceğini, yukarıdan böyle bir talimat geldiğini ifade etmiştir.

6- OYSA ; 

Orduspor u temsil eden arkadaşlarımız ile birlikte yaklaşık 2 aydır ciddi bir emek verilmiş, BİRLEŞME konusunda süreç sadece TFF Kararına kalmıştır. Fikstür sonrası düştüğümüz grup başarılı bir sezon geçirmeye uygun bir gruptur. Dönem transfer dönemidir. Harcamaların en yoğun olduğu dönemdir. Kulübümüz ciddi transferler yapmış , eksik mevkilerle ilgili futbolcu - kulüp bağlantılarını bitirmiştir. Bugüne kadar da futbolcuların konaklama , seyahat, anlaşma bedelleri yönetimimizin şahsi gayretleriyle sağlanmaktadır. Bu hafta içinde peşinatlarını ödeyeceğimiz bir kaç futbolcunun ödemeleri ise BŞB Başkanı Sn. M. Hilmi GÜLER tarafından alacağımızın ödenmesi sözüne bağlanmış bir ödemedir. Maalesef bu söz boşa çıkınca , futbolcu transferden vazgeçmiş, anlaşmamıştır.

Maalesef haklı bir gerekçe ileri sürülmeden ortaya konulan bu tavır doğru değildir. Özellikle daha yakın bir zamanda yapılan görüşmede ifade edilen iyi niyet, güven ve destek cümlelerinin aksine; basın bildirisinde ortaya konulan hakaretvari sıfat ve betimlemeler niyetin tamamen bozulduğunu göstermektedir. 

Siyasi ve şahsi nefretle ortaya konulan tavır belki 3-4 kişiyi bertaraf etmenize yardımcı olabilir. 

Ancak alt yapıda her branşta başarıyı yakalamış, her türlü kin ve nefretten uzak çocuklar ve ailesi bu sonucu hak etmemektedir. O çocukların ve ailelerinin yıllara dayalı emekleri, sonrasına ait hayalleri vardır. Bu birilerinin hesap ve niyetlerinden çok daha temiz ve değerlidir.

7-Yeni Orduspor Kulübü profesyonel ligde yarışan, gerek TFF, gerekse tüm futbol kamuoyunda ciddi ve değerli bir kurumsal yapıya sahip kulüptür. Bu kulübün varlığı ile deplasmana ilimize gelen misafir takım ve seyirciler ilimize ekonomik katkı sağlamaktadır. Şu an yapılanlar ile kulüp felç olmuş , futbolcular kulübü terk etmeye başlamıştır. Bütün rakip takımlar antreman programına başlamış iken ve kurduğumuz irtibat ile kamp rezervasyonları yapılmış iken artık sayenizde ortada bir takım kalmadığından kamp programları iptal edilmiştir. 1 Eylül 2019 da müsabakalar başlayacaktır.

8-ORDU ŞEHRİ TARİHİNDE İLK DEFA PROFESYONEL LİGDE OLMAYACAĞI BİR DÖNEMLE KARŞI KARŞIYADIR. 

Süreçte yaşadıklarımız bunlardır. Bu tavır değişikliğini bilememekteyiz. Şayet , yaptığımız görüşmede kulübü kendisine bırakma teklifimizi reddeden ORDU BŞB Başkanı Sn. M. Hilmi GÜLER ORDUSPOR’ a destek vermek istiyor ve gerçek ORDUSPOR’u profesyonel lige çıkartmak istiyorsa kulübü kapatmaya hazır olduğumuzu, sportif faaliyetlerimize son vereceğimizin bilinmesini isteriz. Ya da ifade ettiği üzere aniden destek vermesine mani olan yukarıdan gelen talimatın muhatabını ve muhteviyatını özelde veya genelde açıklamış olsaydı sonuç yine bu noktaya gelmeyebilirdi. Onun için yukarıdaki söz, tavır ve davranışlar ajandanızdaki sonucu almaya vesile olabilir, ama unutulmamalıdır ki , hak evrensel bir tanımdır, öyle ya da böyle bir gün tecelli eder. 

Zira yaşadığımız süreçte maalesef asıl amatörlük kendi branşlarında özel eğitim almış masör , malzemeci, yardımcı hocaların zabıta , itfaiye eri yapılmasıdır. Asıl ilkel olan alt yapı tesisinin anahtarının alınmasıdır. Gönül belediyeciliği söylemiyle yola çıkılan şu ortamda hamasi açıklamalar ile yol almak güzel olmamıştır. Bu şehir böyle bir anlayışı ve böyle bir muameleyi hak etmemektedir. Bu vesileyle mutlu ettiğinizi sandığınız insanlar yarınınızın mutsuzluğu olacaktır.

 SÖZLEŞMELER FESH EDİLDİ

Yapılan görüşmeler sonrasında Yeni Orduspor’un yaşadığı süreçten daha fazla zarar görmemeleri amacıyla Sportif Direktörü Cevat Macit ve Teknik Direktör  Cüneyt Tiryaki ile yapılan sözleşmeler karşılıklı olarak fesh edildi. Bu süre içinde hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan arkadaşlarımıza teşekkür eder, bundan sonraki meslek hayatında başarılar dileriz. Allah yolunuzu açık etsin...

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YENİ, ORDUSPOR'DAN, SON, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Ordu
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 16.10.2019
Bugün
14° - 22°
Perşembe
15° - 21°
Cuma
15° - 21°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:08
Sabah
06:32
Öğle
12:19
İkindi
15:24
Akşam
17:57
Yatsı
19:16
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı