301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Mayıs 2015 - Pazartesi 21:58
 
ORDU DEVLET HASTANESİ ESWL ÜNİTESİ YENİLENDİ
Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Ordu Devlet Hastanesi ESWL Ünitesini yeniledi.
Sağlık Haberi


Böbrek taşlarının tedavisinde son teknoloji olan ESWL (Extracorporeal Shock Wave Therapy) ile anestezi uygulamadan ağrısız, sancısız tedavi olanağı sunulmaktadır. ESWL adı verilen cihaz vücut dışından taşın olduğu bölgeye "sadme dalgaları" göndererek taşlara ulaşır ve bu dalgalar yardımıyla taşları kırar.
Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Küçükoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Yeni ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) cihazımız son derece gelişmiş olup, 4. jenerasyon taş kırma cihazıdır. Taşlar vücut dışından ses dalgalarıyla kırılarak küçük parçalara ayrılır ve idrar kanalından vücut dışına atılır. Genellikle bu yöntemle 2.5 cm'den küçük taşlar %85-90 başarıyla tedavi edilmektedir. Bu cihazın özelliği hem ultrasonik hem filoroskopik görüntüleme sistemlerine sahip olmasıdır” şeklinde konuştu.
Taş tedavisinde ESWL’nin kolay ve konforlu bir yöntem olduğunu belirten Küçükoğlu: “Tedavi sırasında hasta ağrı ve sancı duymamaktadır. Bu yüzden tedavi esnasında herhangi bir ağrı kesici ilaç verilmesine gerek yoktur. Tedaviler ortalama 3 seans sürmektedir. Bu seanslar taşın büyüklüğüne ve yerine göre değişir. Bu tedavi yöntemi 2 cm’den küçük taşlar için uygulanmaktadır. Eğer taş 2 cm'den büyük ise, bu tür taşlarda endoskopik veya açık cerrahi yöntemleri tercih edilir. Bu cihazın başarı oranı, böbrek taşlarında (%80-85) Üreter (idrar yolu) taşlarında (% 85-90), alt üreter taşlarında ise ( %75-80) dir. Seanslar yaklaşık 30 dk. sürer ve işlem sonrasında hasta hemen normal hayatına dönebilir. Sadece kırılan taşlar vücuttan idrar yoluyla atılırken ağrı gelişebilir. Böyle durumlarda hastaya ağrı kesici ve gerekli tedaviler (örneğin sıcak uygulama, egzersiz) verilebilir. Her iki seans arası ortalama 2 veya 3 gündür” dedi.
Ordu Devlet Hastanesinde yenilenen ESWL Ünitesi tüm bölge halkına hizmet veriyor.

Kaynak: (ORDUMANŞET) - MANŞET MEDYA GAZETE REKLAM YAYINCILIK Editör: ORDUMANSET
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Az Bulutlu
Güncelleme: 23.09.2019
Bugün
- 23°
Salı
- 26°
Çarşamba
14° - 23°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 22.09.2019
İmsak
05:02
Sabah
06:28
Öğle
12:49
İkindi
16:13
Akşam
18:58
Yatsı
20:16
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı