Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Eylül 2015 - Çarşamba 00:35
 
ODÜ 10. AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ
Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAǒın ev sahipliğinde, ODÜ Cumhuriyet Yerleşkesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonunda “Ordu Üniversitesi’nin 10. Akademik Yılı Açılış Töreni” gerçekleşti.
Eğitim Haberi


Akademik yıl açılış törenine; Ordu Valisi İrfan BALKANLIOĞLU, Garnizon Komutanı J. Alb. Garip GÜMÜŞ, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Baro Başkanı Av. İlhan KURT, İl Emniyet Müdürü Caner TAYFUR, Altınordu Belediye Başkan Vekili Aydın ŞAŞMAZ, bürokratlar, daire müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.
Üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar geçen süreci, davetlilere detaylı bir sunum eşliğinde aktaran Rektör YARILGAÇ, akademik yıl açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Üniversitemizin 10. Akademik Yılı açılışının heyecanını sizlerle paylaşıyor olmanın memnuniyeti içerisinde hepinizi saygı ile selamlıyorum.
Kuruluşundan bugüne Ordu Üniversitesi; sahip olduğu kaynakları etkin biçimde kullanan, çağdaş dünya ölçülerinde eğitim-öğretim yapan, yeniliğe açık, akla dayalı, sorgulayıcı, evrensel ve bilimsel ölçülerde araştırmalar yapan, içinde yaşadığı topluma faydalı bilgi, bilim ve hizmet üreten bir merkez haline gelmiştir.

Değerli Misafirler;
Eğitimin bir sanat işi olduğunu, büyük özveriler gerektirdiğini, en ufak bir yanlışın toplum üzerinde onarılmaz hatalara sebebiyet verebileceğini biliyor ve konuya özel hassasiyet gösteriyoruz. Bizler Ordu üniversitesi olarak bilgiyi üretmek ve onu toplumla paylaşmak konusundaki asli görevimizi asla unutmadık. Toplumun problemlerine çözüm üretmek ve toplumsal refahın artmasına katkıda bulunmak ana ilkelerimiz arasında yerini aldı.
Üniversitemiz 1.375.776m² dönüm açık arazi ve 95.099m² dönüm kapalı alan üzerinde; 10 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul ve 10 Meslek Yüksekokulu ile çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir.
20 bine ulaşan öğrenci sayımız, 641 akademik personelimiz, 338 idari personelimiz, 294 hizmet alımı usulü ile istihdam edilen personelimiz ile hızla büyüyen bir aile olduğumuzu dile getirmek isterim.
Ordu Üniversitesi akademik, idari personel sayısındaki artışına ek olarak, açtığı yeni bölümlerle öğrenci sayısını her geçen yıl artırmakta ve 2015-2016 eğitim öğretim yılında ilk defa öğrenci alımı yapacak bölümleri ile kariyer basamaklarını çeşitlendirmektedir. Üniversitemiz, yeni açılan Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği; Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarımı; İlahiyat Fakültesi, İlahiyat; Fen Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji; Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Mekatronik II.Ö, Mimari Dekoratif Sanatlar; Fatsa Meslek Yüksekokulu, Moda Tasarımı II. Ö; Mesudiye Meslek Yüksekokulu, Bilgisayar Programcılığı II.Ö; Akkuş Meslek Yüksekokulu, Avcılık ve Yaban Hayatı II.Ö, Bilgi Yönetimi II.Ö. bölümleri ile büyüme grafiğini yükseltmeye devam ediyor.

Sevgili Gençler;
Başarı anahtarıyla araladığınız üniversite kapısından Ordu Üniversitesi mezunu olarak ayrılacaksınız. Böylesine başarılı gençler yetiştirdikleri için öncelikle anne ve babalarınızı kutluyorum. Üniversiteli birer genç olarak; nitelikli öğretim kadrosu, gelişmiş ve zengin laboratuvarları, kütüphaneleri, spor tesisleri ve sosyal imkânlarıyla eğitiminizi üniversitemizde sürdürecek, engin bir hoşgörü ve aile ortamı içerisinde demokratik, evrensel değerlerle bütünleşmiş gençler olarak hayata atılacaksınız.
Öğrenim hayatınız boyunca sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına yerleşkemiz içerisinde her türlü imkânı sunmaya çalışacağız. Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın dinlenme ve rahatlama mekânları olarak düşündüğümüz bu alanları daha ferah bir hale getirme uğraşlarımız devam edecektir.

Saygıdeğer Konuklar;
Sağlık alanında bölgenin ihtiyaçlarına, TC. Sağlık Bakanlığı ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültelerimiz ile karşılık vermekteyiz. 2017’de faaliyete geçmesi planlan ilk aşamada 150 Ünitle açılacak olan Yeni Diş Hekimliği Fakülte Binamız Ordu halkına en iyi ve kaliteli hizmeti sunmak maksadı tasarlanmış, dünya standartlarında teknolojik altyapısı ile çevre illere de hizmet vereceğinden diş hastalıkları ve tedavisinde bölgesinin parlayan yıldızı olmaya şimdiden adaydır.

“Karadeniz’de Bir Bilgi Limanı Ordu Üniversitesi”

Dünyaya kapılarını açan evrensel bir üniversite olma hedefine sahip olduğumuzdan, yurt dışında farklı ülkelerde bulunan üniversitelerle yaptığımız ikili anlaşmalar çerçevesinde, öğretim üyesi ve öğrenci değişimi çalışmalarına ayrı bir önem vermekteyiz. Erasmus Programı kapsamında öğretim üyelerimizi yurt dışına göndererek onlara, akademik çalışmalarını belli sürelerde yurtdışında sürdürebilme imkânı sunmaktayız. Aynı imkândan öğrencilerimiz de istifade etmektedir.
Farabi ve Mevlana programları çerçevesinde ulusal ve uluslararası üniversiteler ile iş birliği içerisindeyiz. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nda 87 Üniversite ile anlaşması olan Ulusal Farabi Değişim Programı kapsamında 38 öğrencimiz farklı üniversitelere başvurmuş, 24 öğrenci de Ordu Üniversitesini tercih etmiştir. Uluslararası Mevlana Değişim Programı içerisinde Yükseköğretim Kurulu’nun izin verdiği 2 öğretim üyesinin bu yıl üniversitemize gelmesi planlanıyor. Tüm bu gelişmelerin yansıra 4 tanesi TÖMER’DE, 43 tanesi eğitimine devam etmekte olan toplam 47 tane yabancı uyruklu öğrencimiz bulunmaktadır.

“Üniversite Sanayi İşbirliği Üniversitemizin Temel Dinamiklerindendir.”

Bölgemizin sahip olduğu zenginlikleri, bilimsel projelerle ve AR-GE çalışmalarıyla katma değere dönüştürmekten; sanayicimizle, müteşebbisimizle, halkımızla barışık bir şekilde sahip olduğumuz her türlü potansiyeli bölgemizin ve ülkemizin hizmetine sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Üniversitemizin ürettiği bilim, teknoloji ve tecrübenin reel sektörle buluşması Ordu İli’nin ekonomik ve sosyal gelişiminin temel dinamiğidir.

Saygıdeğer Hocalarım;
Çok kıymetli mesai arkadaşlarım; BAP Koordinasyon Birimi 2013-2015 yılları arasında 71 projeye 32.920.00 TL ile yayın desteği; 228 projeye 251.547.83 TL ile kongre katılım desteği sağlamıştır. Bunlara ek olarak araştırma projesi, tez projesi, altyapı projelerine ise toplamda 2.488.9887.01 TL bütçe ayrılmıştır.
Ordu Üniversitesi pek çok kurum ve kuruluşla yürüttüğü bilimsel projeler ile bilim merkezi olma yolundaki hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşmaktadır. Üniversitemizin 11 Tübitak, 1 San-Tez, 4 Avrupa Birliği, 3 Özel Protokolle Yürütülen, 3 Erasmus Değişim Programı, 5 Farabi Değişim Programı, 1 Mevlana Değişim Programı projelerini sonuçlandırdığını söyleyebiliriz.
Yürürlükte olan 11 Tübitak Projesinin 1.662.464.00 TL, 1 DOKAP Projesinin 341.400.00 TL, 2 Erasmus Değişim Programı Projesinin 114.489.26 €, 1 Farabi Değişim Programı Projesinin 60.480.00 TL, 1 Mevlana Değişim Programı Projesinin 71.844.00 TL bütçeleri İle çalışmaları sürmektedir.
Akademisyenlerimizin kıymetli araştırma ve çalışmalardan üretilen bilimsel eserler, her yıl makale, derleme, kitap olarak ulusal ve uluslararası düzeyde yayımlanmaktadır. Hocalarımızın; aziz milletimizin ilim, irfan, kültür ve sanat alanlarında temsil edilmesine dair gösterdikleri çabaya ve üniversitemizin adının duyurulması için sağladıkları katkılara teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.
Ordu Üniversitesi ailesi olarak; geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de milli birlik ve beraberlik içerisinde, Atatürk ilkelerinden ayrılmadan, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, araştıran, sorgulayan, eleştirel düşünen, girişimci, ileri görüşlü, tarihini ve kültürünü özümsemiş, evrensel değerlerini benimsemiş, hoşgörü sahibi siz öğretim elemanlarımızla ülkemize ve üniversitemize hizmet etmeğe devam edeceğiz.

Çok Değerli Protokol Üyeleri, Kıymetli Misafirler, Saygıdeğer Hocalarım, Sevgili Öğrenciler;
Son günlerde ulusal bütünlüğümüz, gerek ülke içinden ve gerekse ülke dışından çeşitli odakların hain saldırıları ile karşı karşıyadır. Ordu Üniversitesi olarak terörün her türlüsünü kınıyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ulus tanımının için boşaltmak isteyenlere, böylesi zor dönemlerde “tek yürek tek vücut olmuş bir millet” olduğumuzu hatırlatmak isterim. Hain terör saldırıları emellerine asla ulaşamayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, üniversitemizin 2015-2016 akademik yılı açılışına iştirak edip aramızda bulunarak bizleri onurlandıran Sayın Valimiz’e, değerli protokol üyelerine ve tüm saygıdeğer konuklarımıza yürekten teşekkür ediyor, yeni akademik yıldaki çalışmaların üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini istiyor ve daha nice on yıllarda bir arada olma temennisi ile hepinize saygılarımı sunuyorum.”

 

Akademik Yıl Açılış Töreni dolayısı ile söz alan Ordu Valisi İrfan BALKANLIOĞLU; büyüme hızı ile dikkatleri üzerine çeken Ordu Üniversitesi’nin yeni akademik yılının hayırlı olmasını diledi.
Konuşmaların tamamlanmasının akabinde Üniversitemizi derece ile kazanan 24 öğrenciye; Ordu Valisi İrfan BALKANLIOĞLU, Garnizon Komutanı J. Alb. Garip GÜMÜŞ, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Baro Başkanı Av. İlhan KURT, İl Emniyet Müdürü Caner TAYFUR tarafından tabletleri hediye edildi.
Öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından Üniversitemizde profesör ve doçent kadrosuna atanan 12 akademisyene biniş giydirme törenine geçildi.
Profesör kadrosuna atanan akademisyenlerden Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öznur ERGEN AKÇİN’e cübbelerini Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ; Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner ÇANKAYA’ya cübbelerini Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri BALTA; Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan BAŞ’a cübbelerini Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevket Metin KARA; Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk ÖZKUTLU’ya cübbelerini Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik NOYAN takdim ettiler. Profesörlük kadrosuna atanan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Tarakçı il dışında olduğundan biniş giyme törenine katılamamıştır.
Doçent kadrosuna atanan akademisyenlerden Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban TEKŞAN’a cübbelerini Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin TONKAZ; Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç PARLAK’a cübbelerini Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Yakup KAPTAN; Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet AYDIN’a cübbelerini Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet BALIK; Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz ÇİFTÇİ’ye cübbelerini Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Varol ÇANAKÇI; Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evren TUNCA’ya cübbelerini Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri YENER; Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat ŞEKEROĞLU’na cübbelerini Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur ERGEN AKÇİN; Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür ENGİNYURT’a cübbelerini Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alpay HAKTANIR takdim ettiler.
“Ordu Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni”, sahnedeki merasimin ardından verilen ikramlarla sona erdi.

Kaynak: Editör: ORDUMANSET
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 07.07.2020
Bugün
23° - 29°
Çarşamba
23° - 29°
Perşembe
24° - 30°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
02:58
Sabah
04:56
Öğle
12:38
İkindi
16:37
Akşam
20:11
Yatsı
21:59
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
61
0
3
10
17
30
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Fenerbahçe
49
0
9
7
14
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Göztepe
38
0
12
8
10
30
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
15
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
16
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
17
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı