301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Temmuz 2015 - Cuma 01:33
 
MECBUR KALMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN
Ordu’da mevsim normallerinin üzerindeki hava sıcaklıkları insan sağlığını da olumsuz etkiliyor. Halk Sağlık Müdürlüğü de yaptığı açıklamada, günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması tavsiyesinde bulundu.
Sağlık Haberi


Ordu’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları insan sağlığını da olumsuz etkiliyor. Ordu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu’da yaptığı açıklamada aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Gündoğdu, şunları kaydetti: “Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir.

Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir. 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, 4 yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı olanlar sürekli ilaç kullanan kişiler, özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.”

Sıcak havalarda alınabilecek tedbirler hakkında da bilgiler veren Gündoğdu, günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arası mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması tavsiyesinde bulunurken, özellikle açık havada çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmeleri gerekliğini belirtti.

Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmesi ve en az 2-4 bardak sıvı alınması gerektiğini belirten Dr. Gündoğdu, “Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.”

Kaynak: (ORDUMANŞET) - MANŞET MEDYA GAZETE REKLAM YAYINCILIK Editör: ORDUMANSET
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
22° - 27°
Cumartesi
21° - 27°
Pazar
20° - 29°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
03:34
Sabah
05:18
Öğle
12:40
İkindi
16:34
Akşam
19:52
Yatsı
21:29
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı