301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Kasım 2015 - Cumartesi 19:28
 
GELECEĞİN TEKNOLOJİ DÜNYASINDA GENÇLİĞİN YERİ
Ordu Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçelerinde lise öğrencileri için “Geleceğin Teknoloji Dünyasında Gençliğin Yeri” konulu konferans düzenlendi.
Kültür Haberi     Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği konferansa Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan konuşmacı olarak katıldı. Liseli gençlerin tam not verdiği ve oldukça etkili olan konferans keyifle dinlendi.

Gençlerin teknoloji ve bilim gibi birçok konuda beyin fırtınalarıyla sınırları zorladığı konferansa Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Hikmet Yıldırım, Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, Ordu İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, Ünye Ticaret Odası Başkanı Durmuş Zor, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Şube Müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Prof. Dr. Hüseyin Arslan akademik kariyeriyle ilgili özgeçmişini anlattı. Edindiği tecrübeleri Türk gençliğine kazandırmak ve Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesini kurmak için yurtdışından Türkiye’ye döndüğünü belirtti. Konuşmasının devamında en büyük hayalini de söyleyen Prof. Dr. Arslan; “En büyük hayalim; Türkiye’de gerçekten teknolojiyi geliştiren, ilim ve bilim yapan bir üniversite kurmak ve endüstriye çok yakın bir ilişki içinde olarak yurtdışında gördüğümüz teknolojiyi, ülkemizde gençlerimizle birlikte geliştirmek” dedi. Genç bir nüfus konusunda potansiyeli yüksek bir ülke olmamıza rağmen maalesef tüketici bir toplum olduğumuzu vurgulayan Prof. Dr. Arslan; “Başka toplumların ürettiği teknolojileri onlardan daha çabuk bir şekilde bizim toplumumuz tüketiyor. Artık toplum olarak bu tür teknolojileri üreten ve başka ülkelere satan bir konumda olmalıyız. Ülkemizde bunu birlik ve beraberlik çerçevesinde çok çalışarak gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’DE İNANILMAZ BİR DEĞİŞİM VAR

 

Ayrıca öğrencilere bilim dünyasını aşılamak istediğini ve Türkiye’de bilim adamları yetiştirmek için gönül verdiğini söyleyen ve eğitimde diplomadan çok kaliteli bir eğitimin önemine vurgu yapan Arslan; “Mühendislik alanında ve diğer alanlarda kaliteli bir eğitim ile donanımlı insan eksiğimizi siz gençlerimizle birlikte kapatmak istiyoruz, bunu birlikte başaracağız” dedi. 

Türkiye’de eğitim konusunda yurtdışından daha çok imkanın olduğunu belirten Prof. Dr. Arslan; “Türkiye’de inanılmaz bir değişim söz konusu, son 10- 15 yıldır ilim ve bilime verilen değer ile büyük bir destek var. Özellikle maddi açıdan Amerika’dan bulamadığımız destekleri Türkiye’de bulabiliyoruz, yeter ki siz samimi bir şekilde isteyin önünüze her türlü fırsat veriliyor” şeklinde konuştu. Teorik eğitimin yetersiz kaldığını dile getiren Prof. Dr. Arslan; “Sistemimizde uygulamalı eğitimi daha çok etkin kılmalıyız. Lise seviyesindeki gençlerimizin üniversite yolunda ve sonrasında düşünmesi, tasarlama ve üretmeye teşvik edilmesi konusunda uygulamalı eğitimi sistemimize yerleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı. Öğrencilere bir öğrenip iki düşünmeli taktiğini veren Prof. Dr. Arslan; “Öğrenci bir şeyi öğrendikten sonra o konuyla ilgili olarak neler üretebileceği üzerinde düşünmelidir. Uygulamalı eğitim, araştırma, düşünme, inovasyon, bir alanda uzmanlaşma çok önemlidir. Bizim çalışacak insana ihtiyacımız var. Bizim bilim adamlarına ve kaliteli mühendislere ihtiyacımız var. Ben size şunu garanti edebilirim; eğer siz çok çalışırım ve buna dayanırım sözünü verir ve bilim adamı, mühendis olmak isterseniz, en iyi olmak isterseniz ve bu yolda dünyaya yön vermek isterseniz ben de size bunu garanti ederim. Sizleri aramızda görmek isterim" şeklinde konuştu.

 

GENEL SEKRETER DR. MUSTAFA ÇÖPOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Prof. Dr. Hüseyin Arslan’a günün anısına çiçek takdim ederken; "Düşüncelerini hayata geçirmek üzere bizlere tecrübelerini anlatmak için buraya gelen hocamıza, programa katılan öğrencilerimize ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.


Kaynak: Editör: ORDUMANSET
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Az Bulutlu
Güncelleme: 23.09.2019
Bugün
- 23°
Salı
- 26°
Çarşamba
14° - 23°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 22.09.2019
İmsak
05:02
Sabah
06:28
Öğle
12:49
İkindi
16:13
Akşam
18:58
Yatsı
20:16
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı