301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Aralık 2017 - Cuma 21:27
 
EĞİTİME BÜYÜK DESTEK
Ordu Üniversitesi Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphanesi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin açılışı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın teşrifleriyle gerçekleşti.
Eğitim Haberi


Ordu Üniversitesi Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphanesi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin açılışı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın teşrifleriyle gerçekleşti.

Cumhuriyet Yerleşkesinde gerçekleştirilen açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Giresun Üniversitesi Rektörü Cevdet Coşkun, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Üniversitemiz Dekanları, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,  Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Engin Yıldırım, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Nuri Necipoğlu, Onur Group Yönetim Kurulu Başkanı Onur Çetinceviz, Onur Group Yönetim Kurulu Başkan Yrd. İhsan Çetinceviz, Emt Erimtan Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erimtan, Emt Erimtan Müşavirlik Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Rençber, Gama Holding Yönetim Kurulu Üyesi Engin İnanç, Bayburt Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Şentürk,  Bayburt Group Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Şentürk, Eski THY Yönetim Kurulu Üyesi Alaaddin Kuday, Sayıştay (Eski) 2.Daire Başkanı Burhan Tokcan,  TOBB Üniversitesi Rektörü Adem Şahin, Vakıflar Eski Genel Müdürü ve Kızılay Eski Genel Başkan Vekili Fadıl Ünver, Üniversitemiz personeli ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Üniversitemiz Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından hazırlanan müzik dinletisi gerçekleştirildi. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Onur Group Yönetim Kurulu Başkanı Onur Çetinceviz, bu günün aileleri için çok özel ve anlamlı olduğunu belirterek anneleri Duriye Çetinceviz ve babaları Emin Çeticeviz’in isimlerinin yaşayacağı Duriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi ile Emin Çetinceviz Kütüphanesinin memleketlerine kazandırılmasından sonsuz mutluluk duyduklarını vurguladı. Annelerinin tüm çocuklara olan sevgisinden ve babalarının ise eğitimli nitelikli gençlere önem atfetmesinden bahseden Çetinceviz, çocukların kimlik oluşumunun okul öncesi yaşlarda başladığını belirterek okul öncesi eğitim merkezlerinin yeni nesillerin gelişiminde önemli görevler üstlendiğinin altını çizdi. Kütüphanelerin ise dijital mecralardan daha güvenilir bilgiler sunmasından dolayı bilim insanlarının ve öğrencilerin en önemli başvuru mekanları olduğunu ifade eden Çetinceviz, “Bu mekanların fikri, vicdanı ve irfanı hür nesillerin yetişmesinde büyük rol üstlenecektir. Bu nesiller de ülkemiz için önemli görevler üstlenecektir. Ulu Önder Mustafa Kemal’in de belirttiği gibi görevini en iyi yapan vatanını en çok sevendir.” şeklinde konuştu.

Açılış törenindeki konuşmasında Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “ 2006 yılında 4400 öğrenci, 118 akademisyen, 110 idari personeli ile eğitim seferberliğine başlayan Üniversitemiz,  bugün 750 akademik, 348 idari personeli, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında sayısı 23 bine ulaşan ve süreç içerisinde mezun ettiği binlerce öğrencisi ile belirlediği hedeflerine hızla ilerlemektedir. Türkiye’nin 21. yüzyıl için belirlediği vizyon ve hedeflere ulaşmasında bütün kurum ve kuruluşlar önemli rol oynayacaktır. Gerek belirlenen hedeflere ulaşabilmede gerekse ülkemizin küresel güç olma hedefinde bilimsel araştırma faaliyetlerinin yanı sıra nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Türkiye’nin stratejik hedeflerine ulaşabilmesinin, üniversitelerin performansı ve beşeri sermayenin geliştirilmesi ile yakından alakalı olduğunu bilmekteyiz. Ordu Üniversitesi yönetimi olarak bizler de bu bağlamda hedeflerimizi; eğitim kalitesini her geçen gün bir adım ileriye taşıyarak yükseltmek, nitelikli bilimsel araştırma yaparak ulusal ve uluslararası çapta projeler yürütmek, her alanda bilim insanlarının yetiştirilmesini sağlamak, ulusal ve uluslararası alanda daima söz sahibi olmak, üniversite-sanayi-şehir işbirliğini geliştirilmesine öncülük etmek şeklinde belirlemiş bulunmaktayız.” dedi.

Ordu Üniversitesinin hedefleriyle uyumlu olarak öğretim üyelerinin bilimsel faaliyetlerini teşvik ettiğini belirten Rektör Yarılgaç, saygın uluslararası indekslerde yayımlanan bilimsel eser ve atıf sayılarının daha da artması yönünde çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. Yarılgaç, “Üniversitemize Çetinceviz ailesinin katkılarıyla kazandırılan Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezi hizmet binasının çocuklarımızın yani yarınlarımızın sosyal, bedensel, bilişsel alanlarda gelişimlerine yardımcı olmak ve çocukları ilköğretime hazırlamak amacıyla şehrimizin, aslında insanlığın hizmetine sunulacaktır. Yine Üniversitemize Çetinceviz ailesinin katkılarıyla kazandırılan Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphane hizmet binası, geleneksel kütüphanelerden farklı olarak son derece modern ve her türlü teknolojik imkânı içerisinde barındırmasının yanı sıra teknik özellikleri ve görselliği ile akademisyen ve öğrencilerimizin kütüphaneyi daha sık kullanmasına yönelik tasarlanmıştır. Her türlü mimari detayın düşünüldüğü bu kütüphane, Üniversitemizin birikimini ve entelektüel yapısını en iyi şekilde yansıtacaktır.” şeklinde konuştu.

Yarılgaç, “Üniversitemize yapılan her katkı bizim için çok değerli. Bu nokta da çalışanlarımız ve öğrencilerimiz için son derece önemli olan Merkezi Kütüphane ve Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nin yapımlarını üstlenerek örnek bir davranış sergileyen Çetinceviz ailesine, Onur ve İhsan Çetinceviz kardeşlere bu anlamlı destekleri için kurumum adına sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Yapılan bu hizmetleri onurla taşıyacağız. Varlığını yüzlerce yıl devam ettirecek olan Ordu Üniversitesinin bu güzide birimlerinde Çetinceviz ailesinin ismi de kuşkusuz nesiller boyu yaşayacaktır.” dedi.

Alışılmışın dışında, çağın teknolojik özelliklerini içerisinde barındıran ve son derece modern iki eğitim merkezinin gerek memleketimize gerekse de ülkemize kazandırılmasının mutluluğunu paylaştığını belirten Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu eserlerin üniversitemiz başta olmak üzere Ordu’ya ve bölgesine büyük katkılar sunacağını belirterek “Ailelerinin isminin hayırla yad edileceği bu iki önemli eseri ortaya koyan Çetinceviz Ailesine ve Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “ Bugün bizim medeniyetimizin temeli olan eğitim; okumak, bilmek ve irfanı sağlayan iki tane eğitim kurumunu açacağız. İslam dünyasının içinde bulunduğu fetreti, kan ve gözyaşını en iyi tarif edecek şey bilimden, eğitimden, okumaktan uzak kalmamız ve dünyadaki rekabette geri kalmamızdır. Bu rekabette eğitim, esasında ulusların dünyadaki yerini belirliyor. Dolayısıyla eğitim sadece eğitim kurumlarından ibaret değildir. Bugün yaşadığımız durum da bunun özetidir. Ordu’da Çetinceviz ailesinin yapmış olduğu bu faaliyeti bir başlangıç olarak görmekteyim ve Ordu’nun yetiştirmiş olduğu çok sayıda iş adamının kendi memleketine dönüp bu memlekette daha neler yapabiliriz için iyi bir örnek teşkil edebileceğini düşünüyorum. Bu vesile ile hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hepsini kutluyorum. İnanıyorum ki bu şehir önümüzdeki 5 yıl içerisinde Karadeniz Bölgesi’nde yıldızı parlayan bir şehir haline gelecektir, bunu hep beraber gerçekleştireceğiz. Burada geçmiş dönemde görev yapmış bakanlarımıza, milletvekillerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphanesi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin hayırlı olmasını diliyorum.”şeklinde konuştu.

Geçmişten bugüne eğitimde gerçekleştirilen yeniliklerden bahseden ve eğitim yatırımları hakkında bilgiler veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu güzel günde Çetinceviz ailesinin mutluluğuna hem şahitlik hem de ortak olduğunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ordu Üniversitesine kazandırılan Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanasi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin hayırlı olmasını diliyorum. Bir insanın kendi memleketine yönelik en iyi ve değeri gün geçtikçe artan yatırım, eğitim yatırımıdır. Eğitimden daha güzel ve önemli bir yatırım söz konusu değildir. Eğitim insana dair yapılacak yatırımların en kıymetlisidir. Kaliteli eğitimle ülkemizi inşa edebilir; insanlarımızı hayata hazır, sağlıklı, üretken ve mutlu bireyler olarak yetiştirebiliriz. Kütüphanelerde okullar kadar eğitim kalitesini belirleyen bir unsur olarak görülmelidir. Eğitim sürecinde özellikle yükseköğretimde bir üniversiteyi diğer üniversitelerden bir adım öne çıkaran unsur, nitelikli bir kütüphaneye sahip olmasıdır. Son derece çağdaş ve böyle modern bir kütüphaneyi Üniversitemize kazandıran Çetinceviz ailesine bir kez daha teşekkür ederim. Bir eğitim kurumuna yapılacak en iyi hizmet, mevcut kuruma bir kütüphane kazandırmaktır. Zengin bir kütüphaneye sahip olan eğitim kurumlarının bir eksiği kalmamış demektir. Hizmete açılan yani topluma kazandırılan kütüphanelerde kitapları kitap dostlarını buluşturarak okuma oranını artırmak da bu vesileyle mümkün olacaktır. Ülkemizde eğitim kalitesi, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve kütüphanelerle daha da üst seviyelere çıkacaktır. Bu vesile tekrar bu iki önemli hizmet binasını Ordu’ya Ordu Üniversitesine kazandıran Çetinceviz ailesine teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının sonrasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Onur Çetinceviz’e, Ordu Valisi Seddar Yavuz İhsan Çetinceviz’e hediyelerini takdim etti. Emin Çetinceviz Merkezi Kütüphanesi ve Düriye Çetinceviz Okul Öncesi Eğitim Merkezinin açılış kurdelasının kesilmesinin ardından Üniversitemize kazandırılan Merkezi Kütüphane ve Okul Öncesi Eğitim Merkezi binaları gezildi.

 


Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 03.06.2020
Bugün
15° - 20°
Perşembe
14° - 21°
Cuma
15° - 21°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 03.06.2020
İmsak
02:55
Sabah
04:51
Öğle
12:32
İkindi
16:30
Akşam
20:02
Yatsı
21:49
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Haber Yazılımı