301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mayıs 2015 - Cuma 11:35
 
AHİLİK 1200 YILLIK MİRASTIR
Ahilik Haftası, Ordu’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Yaşam Haberi


İlk program Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu ve Ordulu esnafların yöresel kıyafetlerle gerçekleştirdikleri yürüyüş ile başladı. Sırrıpaşa Caddesi’nden başlayan yürüyüş, Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen programın gerçekleştirileceği Atatürk Anıtı’nda son buldu.
Atatürk Anıtı’nda düzenlenen programa; Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ODÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ali Bayhan, Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Şaşmaz, Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu, daire müdürleri, esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
VALİ BALKANLIOĞLU; “AHİLİK TEŞKİLATI ESNAF TEŞKİLATIDIR”
Ahilik Haftası kutlama programında konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Ahilik Teşkilatı geçmişte sönük kutlanırmış. Ahilik nedir, kökeni nereden gelir? Birçok kimse bilmezdi. Biz, tarihimizde olan birçok hadiseyi maalesef unuttuk. Kökeni batıdan zannettiğimiz birçok kuruluşu, aslında batıdan yüzlerce yıl önce bizim kendi öz değerlerimiz olduğunu zaman geçince anladık. Esnaf teşkilatları, borsa, ticaret odası gibi bunların hepsinin batıdan bize geldiğini zannediyorlar. Ama bizde en az 500 yıl önce bunlar vardı. Ahilik teşkilatı esnaf teşkilatıdır. Usta-çırak ilişkisiyle bir meslek nasıl edinilir, çırak adabı, ustalığa geçiş, bunların törenleri ve sahip çıkma tamamen bizim öz kültürümüz. Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasıyla meslek ve ticaretin gelişmesinde en önemli kuruluştur” diye konuştu.
Vali Balkanlıoğlu, ”Bizim bu teşkilattan öğreneceğimiz birçok şey var. Ahi Evran, ayni zamanda keramet sahibi bir insandır. Sadece meslek ve sanat ilkelerini irdelememiş, mahiyetindeki insanlara manevi anlamda gelişmesine de sebep olmuştur. Bize ait bu öz Ahilik teşkilatını milletin zihnine tekrar yerleştirmek konusunda gösterdiği gayretten dolayı herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.
BAŞKAN YILMAZ; “KENDİMİZE ÖZGÜ DEĞERLERİMİZE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da törende yaptığı konuşmasında, “Bu yıl, ahiliğin özüne ve ruhuna uygun kutlanması konusunda gerekli özeni göstererek, Ordu’nun yöresel kıyafetleri ile bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bugün bu görselliği sunma amacımız, yeni nesillerimizin, atalarının bu misyona uygun olarak körüklü çizmeyle, yeşil kıyafetle üzerindeki yelek ve şapkayla Ordu’ya mahsus kıyafet olduğunun bilinci içerisinde olmalarını istedik. 1200 yıllara ait Selçuklu Devleti’nden mirası bize kalan bu güzel uygulamayı sanki başka bir ülkeden ihraç almışız gibi günün koşullarına uydurmak konusunda zorluk yaşadığımızın bilinci içerisindeyiz. Biz Ordu olarak bu kendimize özgü değerlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.
BOSTANCIOĞLU; “AHİLİK AHLAK İLE SANATIN UYUMLU BİLEŞİMİDİR”
Ordu Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu ise yaptığı konuşmada, “Her yıl Eylül ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz bu yıl Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın Ahilik Haftası Yönetmeliği’nde yapmış olduğu değişiklikle Mayıs ayında yapılması kararlaştırılmıştır. Ahlak ile sanatın uyumlu bileşimi olarak tarif edilen ahilik; Selçuklu Devleti’nde dini ve milli birliğin korunmasında, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda, yükselmesinde ve terbiyesinde büyük hizmetler vermiştir. Ahilik kültürü önceleri Esnaflar Locası daha sonra Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birlikleri aracılığıyla günümüze taşınmaya çalışılmıştır. Ahilik, insanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas almış bir yaşam tarzıdır” dedi.
TEMSİLİ OLARAK ŞED KUŞATMA GÖSTERİSİ YAPILDI…
Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu tarafından hazırlanan ‘Şed Kuşatma’ gösterisi sunuldu. ‘Şed Kuşatma’ gösterisinin ardından ise, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen “Ahilik ve Ahi Evran” konulu kompozisyon yarışmasında 1. olan Fatsa Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Güldemet Orhan, 2. olan Korgan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sedagül Saç, 3. olan Gülyalı Ayşe Şahin Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Gülizar Kayaboynu adlı öğrencilere ödülleri verildi.
Programın son bölümünde İl Kutlama Komitesi’nce 2015 yılı İlin Ahisi seçilen Türkay Yavaş’a ise plaketi ile Esnaf Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nce hediye olarak alınmış olan televizyon, Vali İrfan Balkanlıoğlu tarafından verildi.
Ahilik ve Ahilik Kültürü Haftası kutlama programı, Vali İrfan Balkanlıoğlu ve diğer protokol üyelerinin ahilik pilavı dağıtımıyla son buldu.

Kaynak: (ORDUMANŞET) - MANŞET MEDYA GAZETE REKLAM YAYINCILIK Editör: ORDUMANSET
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 16.10.2019
Bugün
14° - 22°
Perşembe
15° - 21°
Cuma
15° - 21°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:08
Sabah
06:32
Öğle
12:19
İkindi
15:24
Akşam
17:57
Yatsı
19:16
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı