301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Nisan 2015 - Çarşamba 08:57
 
ODÜ Merkezi Kütüphane Mimari Projesinde Son Noktaya Gelindi
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ile Onur Taahhüt Taşımacılık ve Tic. Ltd. Şti. firma sahipleri Onur Çetinceviz ve İhsan Çetinceviz arasında 18.02.2015 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde Çetinceviz ailesi, Merkezi Kütüphane ve Okul Öncesi Eğitim Merkezi’nin yapımına destek olmuşlardı. Her iki projenin yapım maliyetlerini tamamıyla üstlenen Onur Çetinceviz ve İhsan Çetinceviz Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ı ziyaret ederek Üniversitemiz Cumhuriyet Yerleşkesi'nde hayata geçirilecek olan Merkezi Kütüphane projesi mimari çiziminin sunumunu gerçekleştirdiler.
Eğitim Haberi


Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Yılmaz, İş adamları Onur Çetinceviz ve İhsan Çetinceviz, Genel Sekreter Metin Karakuş, Yapı işleri ve Teknik Daire Başkanı Recep Arslan ve Şube Müdürü Şafak Şahin'in katıldığı toplantıda sunumu Ace Mimarlık Müh. Müş. İnş. ve Ltd. Şti. Yönetici Mimarı Orçun Ersan gerçekleştirdi.

Sunumda Merkezi Kütüphanenin Üniversitenin en modern binası olacağını belirten Mimar Ersan, projede yer almanın gururunu yaşadıklarını ifade etti: "Kütüphane binaları üniversitelerin simgelerinden bir tanesidir. Herhangi bir fakülte binası gibi olmamakla birlikte her kampüsün entelektüel ve kültürel birikimini yansıtır. Dolayısıyla kampüsteki diğer binalardan ayrı bir niteliği bulunması gerekir. Ordu Üniversitesi gibi eğitim alanında kendini ispatlamış bir üniversiteye modern bir kütüphanenin çekirdeğini oluşturmak ve bu projede görev almak, bizleri fazlasıyla heyecanlandırdı ve gururlandırdı."

 

"Merkezi Kütüphane, üniversitenin kimliğini ve özünü yansıtacak."

Merkezi Kütüphanenin ihtiyaçlara uygun bir bina olarak tasarlanacağını ve aynı zamanda diğer binalardan farklı olarak Ordu Üniversitesi'nin kimliğini ve özünü yansıtacağını belirten Mimar Orçun Ersan, "öğrenciler ve akademisyenler için sıkça kullanılacak olan binada araştırmalar temel olarak bu yapının içerisinde filizleneceği için ayrı bir önemi hak etmektedir. Geleneksel kütüphaneler, okuma salonu ve kitap salonu gibi klasik bir yapıya sahiptir. Ama Ordu Üniversitesi için tasarladığımız kütüphane binası bilgiye kolay ulaşılabilen bir çağda yeni özellikler ve yeni fonksiyonlar barındıracaktır. Ve geleneksel yapıya ek olarak medyatek ve bilişim teknolojilerinden faydalanılarak tasarlanan mimari farklılıklar içerecek." dedi.

Oluşturulan ek bölümlerle kütüphanenin aktif kullanımını arttırıcı ve olabildiğince dışa açılarak daha davetkar ve tercih edilen bir kütüphane olacağını belirten Mimar Ersan, sunumunda çizimlerle projeyi detaylandırdı. Farklı coğrafi farklılıkların düşünülerek konumlandırıldığı binanın kuralları en tanımlı kullanım alanlarından etkileşimin daha yoğun gerçekleştiği kullanım alanlarına kadar kendi içlerinde ayrıştırılarak binanın hiyerarşik kısımlarını belirlediklerini dile getiren Mimar Ersan, şunları dile getirdi:

"Zemin kata daha güncel, daha hızlı erişilebilen ve öğrencilerin birbirleriyle daha etkileşim içinde oldukları birimleri yerleştirdik. Bunlar güncel ve süreli yayınların olduğu bölümler, medyatek dediğimiz teknolojiyi aktif şekilde kullanılabilecek bilgisayarlı salonlar, sinema salonu, kafe ve arka tarafta arşiv ve ciltleme yapılacak bölümü yerleştirdik. Bir üst katta grup çalışma odaları, engelli kullanıcılarımız için alanlar, idari ofisler, sinemanın devamı ve galeriyi konumlandırdık. Bir üst katında ise okuma salonları, iklimlendirme koşullarının daha katı olduğu nadir eserler ve tezler bölümü, galeri boşluğu, okuma platformları, grup çalışma odaları ve medyatek alanı en üst katında ise artık kütüphane dediğimiz alana geçerek kitap salonları, kitap koleksiyonları bölümü, çalışma salonları ve kullanıcılar için teras alanı şeklinde tasarladık."

Kampüsün "sık kullanılanlar" listesinde en üst sıralarda yer alacak

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç Ordu Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri için tüm ihtiyaçların düşünüldüğü ve kampüsün "sık kullanılanlar" listesinde en üst sıralarda yer alacak olan Merkezi Kütüphane Binasının Üniversitemizin birikim ve entelektüel yapısını yansıtacağını dile getirdi:

"Bir kütüphanenin işlevlerini dinamik bir biçimde yerine getirebilmesi için iç mekanın kurgusu ve bütünlüğü önemlidir. Bu anlamda Cumhuriyet Yerleşkesinde hayata geçireceğimiz Merkezi Kütüphane Binası; yönetim, teknik ve kullanıcı hizmetleri düşünülerek planlanmış, binada görsellik ve mekansal işlevsellik sağlanmıştır. Akademisyen ve öğrencilerimize kütüphaneyi sık kullanma alışkanlığı kazandırabilmelerinde son derece önemli olan bu ayrıntılar kütüphaneyi çekici ve davetkar kılacaktır. Etkin ve yenilikçi bir anlayışla her mimari detayın itinayla düşünüldüğü zengin bir araştırma kütüphanesi oluşturmak için çıktığımız yolda bizlerden desteklerini esirgemeyerek yapım maliyetlerinin tümünü karşılayan İhsan Çetinceviz ve Onur Çetinceviz'e; eğitim, araştırma, kültür ve boş zamanları değerlendirme işlevlerini yerine getirecek olan kütüphane binasının projesini hazırlayan Mimar Orçun Ersan'a teşekkür ederim. Kısa zaman diliminde Üniversitemizdeki yerini almasını umut ettiğimiz kütüphane binasının şimdiden Üniversitemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Kaynak: (ORDUMANŞET) - MANŞET MEDYA GAZETE REKLAM YAYINCILIK Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 16.10.2019
Bugün
14° - 22°
Perşembe
15° - 21°
Cuma
15° - 21°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 16.10.2019
İmsak
05:08
Sabah
06:32
Öğle
12:19
İkindi
15:24
Akşam
17:57
Yatsı
19:16
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı