301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Mayıs 2015 - Pazartesi 21:28
 
3 OKULUN AÇILIŞI ORDU’DAN YAPILDI
1992 yılında uluslararası teknik yardım teşkilatı olarak kurulan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın ‘Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza’ sloganıyla 3 ülkede tamamladığı projelerin açılışı Ordu’da yapıldı. Açılışta Türk-İslam dünyası, Orta Asya ve Osmanlı rüzgarı esti.
Yaşam Haberi


Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a bağlı olarak görev yapan, 5 kıtada 47 ülkede 50 program koordinasyon ofisi bulunan ve Türkiye’nin resmi kalkınma yardımı kuruluşu olarak 140 ülkeye yayılan faaliyetleri ve gerçekleştirdiği binlerce proje ile Türkiye’nin yüz akı olmaya devam eden TİKA; Gürcistan’ın Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, Filistin ve Bosna-Hersek’te yapılan yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi.
Gürcistan’da ‘Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ve Kimsesizler Sığınma Evi’, Filistin’de ‘El Halil Türk Okulu ve Bosna-Hersek’te ‘Aleksa Şantiç İlköğretim Okulu’ projelerinin açılışları, bulundukları ülkelerin TİKA koordinatörleri ve büyükelçilerinin katılımıyla Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı.
Ordu Atatürk Parkı’nda geçekleştirilen açılış programı öncesinde Gürcistan Folklor Ekibi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösteri yaptı. Hemen ardından Makedonya’nın Kırçova kentinden 2. sınıf öğrencisi Aynet Konzoska, İstiklal Marşı’nı şiir olarak okuyarak katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. ‘Dombra’ şarkısı ile Türkiye’de büyük bir ilgi toplayan Nogay Ozanı Aslanbek Sultanbekov kısa bir konser verdi. Gösterilerin ardından sırasıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş konuştu.
BAŞKAN YILMAZ; “TÖRENİN ORDU’DA YAPILMASI MEMNUNLUK VERİCİ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yaptığı konuşmada, törenin Ordu’da yapılmasının memnunluk verici olduğunu söyleyerek; “Başbakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un katılımları ile Türkiye İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)'nın "Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza" sloganıyla 3 ülkede; BOSNA HERSEK/SARAYBOSNA Aleksa Şantiç İlköğretim Okulu, FİLİSTİN El-Halil Türk Okulu, GÜRCİSTAN Batum Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışlarını yaptık. Türkiye’nin tarihi ve kültürel bağlarıyla ilgili büyük anlam taşıyan projelerin Altınordu ilçemizde düzenlenen toplu açılış törenine katıldık. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
BAŞBAKAN YARDIMCISI KURTULMUŞ; “MAZLUM İNSANLARIN YANINDAYIZ”
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TİKA olarak Afrika’dan Balkanlara, Myanmar’dan Afganistan’a kadar dünyanın neresinde ihtiyaç sahibi mazlum varsa oraya gittiklerini, oradaki insanlara yardım eli uzattıklarını, eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa kadar her alanda hizmet götürdüklerini belirtti.
2004 yılında Türk, İslam ve Orta Asya dünyasında kalkınma yatırımları için 76 milyon lira harcama yapılırken 2014 yılında 3.5 milyar dolar harcama yaptıklarını dile getiren Kurtulmuş, Kırgızistan- Bişkek’te ekmek fabrikası açıldığını, Myanmar’da Türk şehitliğinin ortaya çıkarılarak yenilendiğini, Pakistan’da Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’nin hizmete alındığını, 5 bin yıllık Türk tarihinin çıkış noktası olan Moğolistan Bilge Tonyukuk abidelerine ulaşan çöl üzerinde karayolu inşa edildiği ve Kosova’da Mehmet Akif Ersoy’un babasının imamlık yaptığı caminin restore edildiğini belirtti.
NECAŞİ’NİN MEZARI BULUNDU…
Bu arada bir müjde veren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, müşriklerden kaçarak Habeşistan’a sığınan Ashab-ı Kiram’ı misafir eden, koruyup kollayan ve yaşam hakkı tanıyan Habeşistan Kralı Necaşi’nin mezarını bulduklarını söyledi. Kurtulmuş, “Peygamber Efendimizin ashabına kucak açan Necaşi diye bir Hristiyan vardı. Necaşi’nin gizli bir Müslüman olduğunu da söylüyorlardı. Necaşi, müşriklerin zulmünden kaçak Müslümanları Habeşistan’da misafir etti, onlara ev sahipliği yaptı, onlara insanlık yaptı. Onlara her türlü hayat hakkını tanıdı. Şimdi Türkiye olarak, İslam tarihinin, insanlık tarihinin bu büyük insanı Habeşistanlı Necaşi’nin mezarını bulduk, o mezarı onarıyoruz. Onun İslam ümmetine gösterdiği vefayı biz de İslam ümmeti olarak ona gösteriyoruz” dedi.
Kurtulmuş’un konuşmasının ardından Gürcistan, Filistin ve Bosna Hersek’e canlı yayınlarla bağlanılarak bu ülkelerde gerçekleştirilen projelerin açılışları yapıldı. Tören sembolik kurdele kesimi ile sona erdi. Törenin ardından sanatçı Orhan Hakalmaz konseriyle program tamamlandı.

Kaynak: (ORDUMANŞET) - MANŞET MEDYA GAZETE REKLAM YAYINCILIK Editör: ORDUMANSET
 
Etiketler:
Yorumlar
Ordu
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 02.08.2019
Bugün
22° - 27°
Cumartesi
21° - 27°
Pazar
20° - 29°
Ulusal Gazeteler
Ordu

Güncelleme: 02.08.2019
İmsak
03:34
Sabah
05:18
Öğle
12:40
İkindi
16:34
Akşam
19:52
Yatsı
21:29
Arşiv Arama
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı